[Chiny] Zmniejszenie handlu z Koreą Północną

Oficjalne statystyki chińskie donoszą, że zarówno import jak i eksport towarów zmalał w ciągu ostatniego miesiąca.

W lipcu bilans ogólny wymiany handlowej między dwoma państwami obniżył się o niecałe 7% w porównaniu do bilansu czerwcowego. Spadek ten jest zasługą stałego ograniczania chińskiego importu z Korei. 3% w skali miesiąca i ponad 30% w skali roku.

Chiny są głównym sojusznikiem Pyongyangu, 90% koreańskich towarów na eksport trafia właśnie tam, jednak w związku z sankcjami nałożonymi na Koreę przez Organizację Narodów Zjednoczonych Chińczycy zaprzestali importować niektóre towary. W lutym przestali pozyskiwać stamtąd węgiel, a na początku sierpnia wszedł w życie kolejny zestaw sankcji ONZ, do którego dołączył się też Pekin, zapowiadając koniec kupowania północnokoreańskiego żelaza, ołowiu i owoców morza. Celem tych wszystkich obostrzeń handlowych jest zatrzymanie programu nuklearnego prowadzonego przez reżim Kim Jong-Una przez pozbawienie go potrzebnych surowców i środków finansowych.

Chiński eksport zmalał w ciągu miesiąca o ponad 8%, jednak w skali roku wzrósł o 55%. Korea Północna znacząco zwiększyła zakup urządzeń, części mechanicznych, tekstyliów oraz paneli słonecznych.

W chińskim mieście granicznym Dandong agencja prasowa AFP odkryła, że pomimo sankcji handel kwitnie. Wiele chińskich sklepów wciąż oferuje biżuterię wykonaną z północnokoreańskiego złota i srebra, które nie powinny znajdować się na terenie Chin.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wzywa Chiny do wzmożenia presji na Korei Północnej. Nie wiadomo jednak z jakim odzewem spotka się to wezwanie, ze względu na kary nałożone na kilkanaście chińskich i rosyjskich spółek, które zostały oskarżone o wspieranie koreańskiego programu nuklearnego i próbę obejścia amerykańskich sankcji. Głównym celem byli chińscy importerzy węgla.


Sora

Tagi:  

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.