Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Szanghajski Komitet ds. Populacji i Planowania Rodziny 92% dzieci urodzonych wbrew prawu planowania rodziny w Szanghaju są dziećmi osób przyjezdnych.
Prawo planowania rodziny zakłada, że pary w Szanghaju mogą starać się o drugie dziecko, jeśli oboje są jedynakami, należą do mniejszości etnicznej lub jeśli ich pierwsze dziecko urodziło się z niepełnosprawnością niedziedziczoną lub było płci żeńskiej. Pary nieprzestrzegające prawa zmuszone są płacić kary wysokości potrójnego średniego przychodu przypadającego na członka rodziny.
Tymczasem, w porównaniu do 960 dzieci urodzonych poza prawem, ale których rodzice są pełnoprawnymi mieszkańcami Szanghaju, dzieci osób przyjezdnych w ciągu ostatniego półrocza było ponad 12 tys. Migranci często powracają do swoich poprzednich miast po narodzinach dzieci, by tam płacić niższą grzywnę.
W związku z rosnącą liczbą takich przypadków władze miasta planują podjąć zdecydowane działania, zakładające sprawniejszą komunikację z miastami przyjezdnych tak, aby ci przestrzegali opłacania odpowiedniej grzywny. Ponadto, władze postanawiają wymagać od komitetów sąsiedzkich na terenach rolniczych stworzenia bazy danych kobiet ciężarnych – stworzenie takiej bazy pozwoli objąć te kobiety odpowiednią opieką medyczną oraz edukacją, również w zakresie prawa karnego stosowanego w przypadku naruszenia prawa planowania rodziny.
Zostaw odpowiedź