[Chiny] Global Times doradza Chinom neutralność

Chińska, państwowa gazeta wzywa Pekin do pozostania neutralnym w przypadku konfliktu pomiędzy Koreą Północną, a Stanami Zjednoczonymi, gdyby pierwsze uderzenie nastąpiło ze strony Koreańczyków, pomimo paktu obronnego pomiędzy azjatyckimi państwami.

W artykule stwierdzono, że Waszyngton i Pyongyang prowadzą “lekkomyślną grę”, która może prowadzić do “pomyłek i strategicznej ‘wojny'”.

“Pekin nie jest w stanie przekonać ani Waszyngtonu, ani Pyongyangu do wycofania się. Musi jasno określić swoją pozycję wobec wszystkich stron i dać im do zrozumienia, że jeżeli ich działania zagrażają Chinom, to Chiny odpowiedzą z pełną stanowczością.”

Komentarz ten jest wynikiem ostatnich ostrzeżeń, wystosowanych przez USA, które mówią, że Korea Północna spotka się z “ognistą furią, jakiej świat nie widział”, jeżeli nie zaprzestanie gróźb związanych ze swymi pociskami rakietowymi i programami nuklearnymi. To ostrzeżenie z kolei wywołało zuchwałą odpowiedź Pyongyangu, który zagroził atakiem rakietowym na Guam, niewielkie terytorium USA na Pacyfiku, w którym znajdują się obiekty ważne dla marynarki wojennej i lotnictwa.

Chińczycy zostali oskarżeni przez USA o zbyt małe starania o powściągnięcie zapędów Korei, na co Chiny odpowiedziały, że jedynym rozwiązaniem jest utrzymanie dialogu pomiędzy dwiema nacjami.

Chiny wsparły Północ w wojnie koreańskiej(1950-1953), a później podpisały pakt obronny, jednak Global Times zaleca pozostanie z boku w razie zainicjowania konfliktu przez Koreę. Lecz podkreślono również, że jeżeli Stany Zjednoczone i Korea Południowa spróbują obalić ustrój Korei Północnej i zmienić krajobraz polityczny Półwyspu Koreańskiego, to Chiny podejmą działania, aby temu zapobiec.


Sora

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.