[Japonia/Chiny] 8 Marca: Dzień Kobiet – wyraz szacunku dla wszystkich ofiar walki o równouprawnienie kobiet

W Polsce Dzień Kobiet był kojarzony z socjalistyczną propagandą. Z tego powodu już w 1993 roku zniesiono centralne obchody tego święta.  Na ich miejsce odbywają się natomiast Manify, czyli kobiece manifestacje organizowane przez Porozumienie Kobiet 8 Marca. Jednak większość na swój własny sposób obchodzi ten dzień i przez lata stworzył swoje własne tradycje. A jak to jest w Azji?

W Chinach Dzień Kobiet to święto państwowe. Wszystkie panie mogą wziąć pół-dnia wolnego od pracy, bez żadnych konsekwencji. Również niektórzy pracownicy obdarowują swoje współpracowniczki prezentami. Najczęściej, według ankiet, są to kwiaty lub czekoladki.

Na Fidżi, organizacje walczące o prawa kobiet zbierają razem młode dziewczyny by porozmawiać o potrzebie silnych kobiet w kulturze popularnej.

W Japonii również są organizowane rozmaite spotkania niosące wsparcie, pomoc i zabawę wszystkim kobietom, które wezmą w nich udział. Najpopularniejszym prezentem dla pań zdają się być kwiaty. Jednak wydaje się, że japonki najmniej pragną walczyć o swoje równouprawnienie. Według ankiety przeprowadzonej w 2010 roku przez Reuters/Ipsos, aż 48% ankietowanych kobiet w Japonii uważa, że ich miejsce jest w domu.

Tutaj należy zaznaczyć, że motto tegorocznego obchodu Dnia Kobiet to: „A promise is a promise: Time for action to end violence against women”, czyli “Obietnica to obietnica: czas działać na rzecz zakończenia przemocy wobec kobiet”.

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.