[Japonia] Wulkany w Japonii znów straszą

Potwierdziły się przypuszczenia naukowców sprzed dwóch miesięcy. W środę wulkan Hakone, leżący niedaleko Tokio, dał o sobie przypomnieć, gdy przebudził się po raz pierwszy od 3 tysięcy lat. Jeszcze w maju, zostały wprowadzone zakazy zbliżania się do krateru, zamknięte zostały gorące źródła, które przyciągały miliony turystów rocznie. Aktualnie najbliższe tereny wokół zostały ewakuowane, w stan gotowości zostały też podniesione władze rejonów Tokio, które mogą być zagrożone.

Przebudzenie się Hakone może być związane z silnymi trzęsieniami ziemi z 2011 roku. Naukowcy też uważają, że wulkan ten może być połączony z najsłynniejszą górą w Japonii, wulkanem Fuji, który znajduje się w odległości 25 kilometrów. Jednocześnie ciśnienie magmy w Fuji jest wyższe od ciśnienia z ostatniej erupcji z 1707 roku i jest 16 razy większe od typowego ciśnienia potrzebnego, by erupcję wywołać. Profesora Eisuke Fujita wskazuje także na jeszcze inne oznaki zbliżającej się erupcji góry Fuji. Dlatego jest wielce prawdopodobne, Hakone nie będzie jedynym, który się przebudził po długim okresie braku aktywności.


Pilarious

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.