Osiemdziesięcioletni, emerytowany professor Uniwerytetu Kitasato otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny razem z Williamem Campbellem za odkrycie nowej terapii w leczeniu zakażeń wywołanych przez pasożytnicze nicenie. Odkryli oni nowy lek zwany Avermectin, którego pochodne drastycznie obniżyły przypadki zapadania na ślepotę rzeczną oraz słoniowacizny i innych wywoływanych przez te nicienie chorób.
Omura jest 23 noblistą z Japonii. Jest także pierwszym noblistą w swojej dziedzinie od Prof. Shinya Yamanaki z 2012 roku.
Omura odkrył antybiotyki pochodzące od mikroorganizmów z gleby i przyczynił się do powstania wielu różnych leków. Skupił się na chorobach pasożytniczych, które dotykają jedną trzecią populacji świata, szczególnie w Afryce i Azji Południowej. Jego odkrycie uratowało wiele osób z Afryki i innych terenów tropikalnych.
The Japan News podkreśla, że Omura zaczynał jako zwykły nauczyciel w szkole wieczorowej. Widząc, że jego uczniowie pracują ciężko w fabrykach, a wieczorami spieszą na zajęcia, zdał sobie sprawę, że sam robi naprawdę niewiele. Dzięki swoim uczniom wrócił na uniwersytet i zaczął karierę.
Największą pomocą I wsparciem była jednak jego, zmarłą 15 lat temu żona Fumiko.
Artykuł jej poświęcony wspomina, że zajmowała się domem dziećmi i pomagała, by mąż mógł realizować swoje marzenia o karierze naukowca. Najważniejsze jednak, że pomagała w obliczeniach – nawet przez telefon, ponieważ komputery nie były jeszcze tak zaawansowane jak dziś.
Omura przedstawiany jest jako zwykły skromny człowiek, ale z wielkimi ideami i sercem.
„Zawsze myślałem, że muszę robić rzeczy, które pomagają ludziom”, powiedział.
W dniu otrzymania nagrody, podczas konferenci prasowej powiedział, że gdy tylko otrzymał telefon informujący go o wynikach, najpierw podziękował żonie za pomoc nawet w najtrudniejszych momentach kariery. Udzielił też rad studentom, którzy chcieliby podążać jego śladami. Mówi, że treba wielokrotnie popełniać błędy, by w końcu osiągnąć sukces, a gdy już się to zrobi, nie będzie się bało popełniać kolejnych błędów.
Artykuły podkreślają, że Omura czyni wele dobrego także lokalnie, dla otaczających go ludzi, a gdy jego badania zaczęły pochłaniać miliony yenów, próbował sam spłacać choć część kosztów i dystrybuować leki do Afryki za darmo.
Skeri
Zostaw odpowiedź