[Japonia] Japonia – najgorszy kraj na bycie matką?

Japońskie kobiety częściej posiadają stopień uniwersytecki niż mężczyźni, a liczba zatrudnionych pań stale wzrastała przez 10 lat- jednak, z wielu powodów, kobieta, która miała dzieci, wciąż ma kłopoty z uzyskaniem dobrej posady.

Nobuko Ito, której przypadkowi przyjrzał się serwis newsjapan.com, jest dobrym przykładem nowoczesnej, profesjonalnej japońskiej kobiety. Jest wykwalifikowanym prawnikiem i płynnie mówi po angielsku. Posiada lata doświadczenia w pracy z międzynarodowym prawem umów. Jednakże, Nobuko nie pracuje już w wielkiej międzynarodowej firmie prawniczej. W rzeczywistości ledwo wykonuje jakiekolwiek czynności prawnicze.

Ma natomiast trójkę dzieci. W Japonii wciąż trzeba wybrać jedno albo drugie. Bycie matką i posiadanie dobrej pracy jest ekstremalnie trudne.

– Przed tym jak urodziłam dziecko, pamiętam pewien pracowity miesiąc, kiedy reklamowałam klienta przez 300 godzin! Stawiałam się w biurze o 9 rano, wychodziłam o 3 następnego ranka, przychodziłam także w soboty i niedziele.  Jeśli chcesz pracować, zapomnij o posiadaniu dzieci, musisz się poświęcić firmie.

Na przykładzie Nobuko widać, że japońska polityka pacy potrafi być brutalna. Jest to jeden z powodów, dla których 70% japońskich kobiet nadal rzuca pracę, kiedy tylko urodzą pierwsze dziecko.

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.