[Japonia] Byli mieszkańcy Wysp Kurylskich odwiedzą groby przodków

Właśnie trwa ‘wycieczka’ japońskich byłych mieszkańców Wysp Kurylskich na groby swoich przodków.

Jest to pierwsza wyprawa która odbyła się droga powietrzną. Od czasu kapitulacji Japonii w II Wojnie Światowej kiedy to Związek Radziecki zagarnął wyspy, przeprawy organizowano w letnim okresie czarterowym statkiem.

Wycieczka grupy 68 osób, w tym 17 byłych mieszkańców wraz z rodzinami miała już w czerwcu odwiedzić wyspy, jednak ze względu na warunki pogodowe termin odkładano. Z tego też powodu powrót grupy przełożono z soboty na niedzielę (czasu lokalnego).

Jest to pierwsza od dłuższego czasu taka wyprawa, zważywszy na konflikt terytorialny między Japonią a Rosją, którego obiektem są wyspy w pobliżu Hokkaido. Ostatnio rządy obydwu państw trochę zbliżyły się do porozumienia w tej kwestii, jednak wciąż wiele przed nimi.

Jak powiedział przedstawiciel japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

„Byłoby wspaniale, jeśli ta wizyta mogłaby przyspieszyć rozmowy (pomiędzy Rosją a Japonią — przyp. aut.), jednak szczerze mówiąc, nie ma ona żadnego wpływu na negocjacje terytorialne”.


Wilku

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.