[Azja] Japonia i Rosja na drodze do „zakończenia Drugiej Wojny Światowej między sobą”

Mimo, iż praktycznie Druga Wojna Światowa zakończyła się 2 września 1945 roku, są kraje, które nie zawarły między sobą traktatów pokojowych. Jednak może to się zmienić. Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Japonii Shinzo Abe poinformowali, że oba kraje wznowią rozmowy pokojowe, chociaż nie można się spodziewać, że zakończą się one szybko.

Ponad 70-letni spór ma swój początek w kwietniu 1945 roku, gdy ZSRR odmówiło Japonii przedłużenia paktu o nieagresji, co doprowadziło szybko do wypowiedzenia wojny przez Związek Radziecki w sierpniu tego samego roku. Tego samego dnia Sowieci rozpoczęli operację kwantuńską, której jednym z celów było zajęcie Wysp Kurylskich należących do Japonii.

Od zakończenia Drugiej Wojny Światowej, oba kraje formalnie nadal są w stanie wojny, ale także i w stanie prowadzienia rozmów pokojowych. W 2010 roku prezydent Dmitrij Miedwiediew odwiedził jedną ze spornych wysp, co wywołało oburzenie rządu w Tokio.

Aktualni przywódcy państw mają nadzieję, że powrót do rozmów o traktacie pójdą w ślad wraz z zacieśnieniem współpracy gospodarczej, zwłaszcza w sferze energetycznej, transportu, przemysłu samochodowego i rolnictwa, a także w sferach związanych z bezpieczeństwem.


Pilarious

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.