
W styczniu tablica Mendelejewa poszerzyła się o cztery nowe pierwiastki z liczbami atomowymi 113, 115, 117 i 118. Chociaż zostały one odkryte już parę lat temu, z racji tego iż pierwiastki o liczbie atomowej powyżej 94 są niestabilne i nie występują w naturze, wymagane było ich wykreowanie raz jeszcze.
Po zatwierdzeniu ich istnienia przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej, rozpoczęła się dyskusja nad nazwami. Ostatecznie uznano, że najcięższy z nich zostanie nazwany od imienia rosyjskiego naukowca Jurija Oganessiana, następny od stanu Tennessee, zaś dwa najlżejsze od miejsc odkrycia. W ten sposób do tablicy trafiły oganesson (o liczbie atomowej 118), tennessine (117), moscovium (115) oraz nihonium (113).
Nazwa tego ostatniego oczywiście od Nihon, czyli Japonii (od stycznia w tablicy widniał jako ununtrium). Ten nowy pierwiastek został odkryty przez zespół z japońskiego instytutu badawczego RIKEN pod przewodnictwem Kosuke Mority. Teraz ci sami naukowcy próbują uzyskać pierwiastek o liczbie atomowej 119.
Pilarious
Zostaw odpowiedź