[Świat] Japonia ma własny pierwiastek

W styczniu tablica Mendelejewa poszerzyła się o cztery nowe pierwiastki z liczbami atomowymi 113, 115, 117 i 118. Chociaż zostały one odkryte już parę lat temu, z racji tego iż pierwiastki o liczbie atomowej powyżej 94 są niestabilne i nie występują w naturze, wymagane było ich wykreowanie raz jeszcze.

Po zatwierdzeniu ich istnienia przez Międzynarodową Unię Chemii Czystej i Stosowanej, rozpoczęła się dyskusja nad nazwami. Ostatecznie uznano, że najcięższy z nich zostanie nazwany od imienia rosyjskiego naukowca Jurija Oganessiana, następny od stanu Tennessee, zaś dwa najlżejsze od miejsc odkrycia. W ten sposób do tablicy trafiły oganesson (o liczbie atomowej 118), tennessine (117), moscovium (115) oraz nihonium (113).

Nazwa tego ostatniego oczywiście od Nihon, czyli Japonii (od stycznia w tablicy widniał jako ununtrium). Ten nowy pierwiastek został odkryty przez zespół z japońskiego instytutu badawczego RIKEN pod przewodnictwem Kosuke Mority. Teraz ci sami naukowcy próbują uzyskać pierwiastek o liczbie atomowej 119.


Pilarious

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.