[Pakistan] Pakistan deportuje „Afgańską dziewczynę” National Geographic

Afgańska kobieta uwieczniona na jednej z najpopularniejszych okładek National Geographic jest załamana wieścią, że ma być deportowana z Pakistanu do swojego rodzinnego miasta w Afganistanie, z którego uciekła lata temu.
Sharbat Gula, której niezwykłe zielone oczy uchwycone na zdjęciu zrobionym w jednym z Pakistańskich obozów dla uchodźców w latach 80 i której twarz stała się najpopularniejszą okładką magazynu w historii, mówiła o swoich przeżyciach ze szpitalnego łóżka w Peshawar, gdzie leczy się na wirusowe zapalenie wątroby typu C.
„Afganistan jest jedynie miejscem, w którym się urodziłam, ale czuję się Pakistanką i to Pakistan zawsze uważałam za swój kraj”, powiedziała kobieta. „Zdecydowałam żyć i umrzeć w Pakistanie, lecz oni zrobili mi najgorszą z możliwych rzeczy. To nie moja wina, że to tam [w Afganistanie] się urodziłam. Jestem zrozpaczona. Nie mam żadnego innego wyjścia, jak opuścić mój kraj.”
Gula, która ma obecnie 45 lat, została niedawno aresztowana i oskarżona i życie w Pakistanie na podrobionych dowodach tożsamości, co wykazano po dwuletnim śledztwie. Jest jedną z tysięcy uchodźców, używających fałszywych dowodów tożsamości, aby ukryć się w bezpiecznej przystani z daleka od wojny i przemocy pożerających ich własny kraj.
Kobieta powróci do rodzinnego kraju wraz z dziećmi, choć jedna z jej córek oraz mąż zmarli na zapalenie wątroby typu C.


Neo

Tagi:  

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.