Japonia znosi stan wyjątkowy

Japoński rząd planuje znieść stan wyjątkowy wprowadzony w związku z pandemią COVID-19 w całym kraju poza Okinawą. Tam będzie on obowiązywał aż do 11 lipca, ponieważ służba zdrowia w tej prefekturze wciąż balansuje na granicy wytrzymałości

Władze Japonii przedłużyły niedawno stan wyjątkowy aż do 20 czerwca. Mimo zniesienia odgórnie narzuconych ograniczeń siedem prefrktur: Hokkaido, Tokyo, Aichi, Osaka, Hyogo, Kyoto i Fukuoka planują utrzymanie restrykcji do 11 lipca.

Pięć kolejnych prefektur obecnie nie jest objętych stanem wyjątkowym lecz wciąż utrzymują restrykcje ze względów bezpieczeństwa i ochrony przed rozprzestrzenianiem się zakażeń. Planowane jest zniesienie obostrzeń 20 czerwca w prefekturach Gifu i Mie, lecz do 11 lipca nadal pozostaną w Saitamie, Chibie i Kanagawie.

Rząd będzie konsultował plany znoszenia obostrzeń z radą ekspertów w dziedzinie chorób zakaźnych w czwartek 17 czerwca. Jeśli plany rządzących zostaną zaaprobowane, decyzje zostaną podjęte podczas zgromadzenia parlamentarnego. Komitet będzie również dyskutował nad dylematem czy pozostawić niektóre z ograniczeń oraz czy złagodzić restrykcje dotyczące między innymi limitu osób mogących brać udział w wydarzeniach i eventach.

Obecnie trwający stan wyjątkowy obejmuje ponad 40% japońskiej populacji.

Centralny Komitet Olimpijski i samorząd Tokyo wciąż trwają w zamiarze przeprowadzenia olimpiady (już raz przekładanej z zeszłego roku i obecnie zaplanowanej w terminie od 23 lipca do 8 sierpnia tego roku) pomimo petycji Japończyków i grup spoza granic kraju o anulowanie igrzysk.

W pełni zaszczepiona narodowa drużyna Australii składająca się z 30 atletów i personelu jako pierwsza przyjechała do Japonii 1 czerwca. Obecnie stacjonuje w obozie treningowym w prefekturze Gunma.

W związku z uprzednim przedłużeniem stanu wyjątkowego rząd zwrócił się z prośbą do sklepów i marketów wielkopowierzchniowych oraz centrów chandlowych (większych niż 1000 metrów kwadratowych), salonów pachinko i gier oraz publicznych łaźni by zamykały działalność maksymalnie o godzinie 20:00 a w weekendy by były zamknięte całkowicie. Poproszono również organizatorów eventów by nie wpuszczali więcej niż 5000 uczestników (lub 50% obłożenia) i by wydarzenia kończyły się przed godziną 21:00.

Oficjalnie stan wyjątkowy w prefekturach Tokyo, Osaka, Kyoto i Hyogo został wprowadzony 23 kwietnia. Stan ten początkowo miał być zniesiony 11 maja. Jednym z celów jego wprowadzenia było ograniczenie podróży wewnątrzkrajowych podczas złotego tygonia – wolnego czasu na początku maja. Przedłużenie miało początkowo trwać do 31 maja i nowe prefektury (Aichi i Fukuoka) miały być włączone w obszar objęty obostrzeniami od 12 maja. Później, 16 maja zostało dodane Hokkaido, Okayama i Hiroshima.
Zgodnie z najnowszymi deklaracjami stan wyjątkowy został przedłużony do 20 czerwca.

Źródło:https://www.animenewsnetwork.com/news/2021-06-16/japan-aims-to-lift-covid-19-state-of-emergency-in-all-areas-except-okinawa/.174050


Wilku

Tagi:  

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.