[Japonia] VOCALOID5 ujrzał światło dzienne

Nad ranem czasu polskiego 12 lipca 2018 r. ogłoszono wprowadzenie na rynek nowej wersji oprogramowania Vocaloid. Wraz z V5 w zestawie znajdują się 4 zupełnie nowe głosy (Amy, Chris, Kaori i Ken), a w opcji rozszerzonej także aktualizacje do 4 istniejących już voicebanków (Cyber Diva, Cyber Singman, VY1, VY2). Syntezator działa zarówno na Windowsie, jak i na Macu. Posiada wiele niedostępnych do tej pory funkcjonalności – m.in. próbki audio i gotowe do użycia frazy, narzędzie emocji, automatyzacja obsługi dźwięku i potencjometrów balansu, i wiele innych.

Dwa dni później firma AHS Co. wypuściła na V5 voicebank Haruno Sora wraz z dwiema bibliotekami: „Natural” z delikatnym brzmieniem oraz „Cool” dla mocniejszego, energetycznego efektu. Głos Sory pochodzi od aktorki Kikuko Inoue (m.in. Belldandy w Oh! My Goddess). Poniżej video z piosenką promującą obie biblioteki pt. „Koi no jumon wa Sorasora” napisaną przez EHAMIC’a. Haruno Sora została także wydana jako voicebank na oprogramowanie Voiceroid2.

Vocaloid to nazwa zarówno silnika, jak i oprogramowania służącego do syntezy dźwięków, wyprodukowanego i rozpowszechnionego przez firmę Yamaha. Służy głównie do tworzenia linii wokalnych do piosenek. Poprzednia wersja, V4, jest dostępna na rynku od grudnia 2014 r.


Haji

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.