[Japonia] Strajki głodowe – protesty przeciw budowie reaktora nuklearnego

11 marca czterech mężczyzn w wieku około 20 lat rozpoczęło 10 dniowy strajk głodowy przed Ministerstwem Gospodarki, Handlu i Przemysłu.

Strajk zaplanowano już 11 września 2012 roku, dokładnie pół roku przed rocznicą potrójnej klęski- trzęsienia ziemi, tsunami i pierwszej katastrofy elektrowni nuklearnej w Fukushimie.

We wrześniu przed Ministerstwem zgromadziło się dwa do dziesięciu tysięcy protestujących, tworzących żywy łańcuch. Żądali zniszczenia planów nowej elektrowni nuklearnej, która miała zostać wbudowana w Kaminoseki-cho.

Ponad dwa tysiące uzbrojonej policji starało się sprowokować protestujących i udało im się zranić kilka osób. 13 zostało aresztowanych. Jak wyglądał odzew? W zasadzie go nie było, strajkujący jedynie dotykali policjantów i spacerowali po chodniku.

W czwartek 16 marca przed Ministerstwem po raz kolejny zebrali się protestujący. Usiedli przed rozłożonymi namiotami w opaskach na głowach i hasłach wypisanych na zawieszonych na piersiach małych transparentach.

W swoim oświadczeniu zapowiedzieli, że nie zwiną obozu, ponieważ walczą przeciw ponownemu wprowadzeniu reaktorów nuklearnych. Pragną, aby takie elektrownie należały jedynie do przeszłości.

Wstępnie koniec protestu zaplanowano na następną środę, dzień przed otwarciem dla nich Tokijskiego Sądu Okręgowego.

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.