[Japonia] Redukcja populacji jeleni w Narze

Co roku rzesze turystów przybywają do Nary aby napawać się spokojem bijącym od tamtejszych zabytków oraz obecnością ponad tysiąca jeleni, swobodnie biegających po parku. Jednak wkrótce ich liczebność znacznie zmaleje.

Miejscowe władze przygotowują się do przetrzebienia jeleni, które w 1957 roku zostały przez rząd uznane za skarb narodowy. Mówi się, że są one boskimi posłannikami Wielkiej Świątyni Kasuga, która jest na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jelenie są objęte prawem dotyczącym ochrony kultury, lecz władze wystąpiły o pozwolenie na redukcję ich populacji do rządu w stolicy. Powodem są szkody rolne wyrządzane przez zwierzęta.

Udzielono tego pozwolenia i w parku pojawiły się pułapki mające schwytać 120 sztuk. Schwytane osobniki zostaną zabite.

Jelenie na terenie większości parku wciąż znajdują się pod ochroną, ale te, które zapuszczą się do strefy granicznej i zostaną przyłapane na niszczeniu plonów mogą zostać schwytane i zabite, a jelenie całkowicie poza parkiem nie są objęte żadną ochroną.

Zwierzęta mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla rolnictwa, ale również dla ludzi. Zdarzały się przypadki pogryzień i stratowań turystów. Ponadto problemem jest liczebność jeleni. Obecnie jest ich w Narze prawie 2 razy tyle co ludzi, a prognozuje się, że w ciągu pięciu lat na jednego człowieka będą przypadały 3 jelenie.

Aby zredukować ich populację bez potrzeby uciekania się do wybijania zwierząt, organizacja rządowa umożliwia ludziom adopcję i zabranie jelenia do domu. Nie wiadomo ile osób skorzystało z tej możliwości.


Sora

Tagi:  

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.