[Japonia] Problemy prawne cosplayerów

Już wkrótce nadejdzie święto Halloween. Z tej okazji wielu ludzi wyjdzie na ulice japońskich miast, przebrana za postacie ze swojego ulubionego filmu, serialu, anime bądź mangi. Okazuje się jednak, że w świetle japońskiego prawa, zakładanie strojów bazowanych na bohaterach anime, może być nielegalne.
Strona Oshiete! Goo zapytała prawnika Yūjiego Ōkuma, czy cosplay narusza prawa autorskie twórców anime. Stwierdził, że tak. Narusza prawa do reprodukcji i adaptacji, chronione odpowiednio przez 21 oraz 27 artykuł japońskiej ustawy dotyczącej własności intelektualnej.
Przyznał jednak, iż tworzenie kostiumów na własny użytek jest jak najbardziej dozwolone. Zabronione jest tworzenie ich dla przyjaciół lub kupowanie od osób trzecich. Ōkuma sugeruje cosplayerom odnalezienie właścicieli praw do danej postaci i zapytanie o zgodę. Mówi również, że jej uzyskanie może nie być ani proste, ani szybkie.


Sora

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.