[Japonia] JoJo’s Bizarre Adventure na pytaniach wstępnych na uniwersytet

Aktualnie w Japonii odbywają się egzaminy wstępne na studia. Jednakże jeden z egzaminów na Uniwersytet Kokushikan w Tokio przykuł uwagę nie tylko ubiegających się przyjęcie. Tegoroczny egzamin geograficzny miał następującą treść:

„JoJo’s Bizarre Adventure autorstwa Hirohiko Arakiego (1987 – 2004, Weekly Shonen Jump) to rozległa manga opowiadająca o ponad 200-letniej walce między głównymi bohaterami, rodem Joestar, a ich arcywrogiem, Dio, i jego następcami.
Część 3 serii, Stardust Crusaders, dzieje się na terenach pomiędzy Japonią a Egiptem. Przybiera ona formę podobną do tak zwanego kina drogi i z perspektywy geograficznej, różne kultury i zwyczaje z Azji i Afryki Północnej są przedstawione w bardzo interesujący sposób.
Rysunek 1 przedstawia drogę jaką przemierzyła drużyna Joestarów w podróżny z Japonii do Egiptu (akcja dzieje się w 1987 roku). Odpowiedz na pytania 1-10 korzystając z rysunku.”

Pytania, mimo iż nawiązujące do podróży głównych bohaterów, skupiały się bardziej na krajach, które odwiedzili.

1. Drużyna Joestar o 20:30 wyleciała samolotem z lotniska Narita do Kairu, lecz po drodze samolot się rozbił i zmuszeni byli do zatrzymania się w Hong Kongu. Wybierz najbardziej odpowiedni przykład kultury żywieniowej z Hong Kongu.

1) Kuchnia pekińska (na przykład kaczka po pekińsku)
2) Kuchnia szanghajska (na przykład xiaolongbao lub krab szanghajski)
3) kuchnia syczuańskie (na przykład makaron dandan lub mapo doufu)
4) Kuchnia kantońska (na przykład yum cha)

2. Grupa wybrała się droga morską z Hong Kongu do miasta Ho Chi Minh, lecz napotkała na kolejne przeszkody. Wybierz wyspę z tego regionu, do której prawa roszczą sobie Chiny.

1) Wyspy Ogasawara
2) Wyspy Okino Tori
3) Wyspy Senkaku
4) Wyspy Spratly

9. Po przybyciu do Egiptu, drużyna przemierzyła pustynię i trafiła do świątyni Abu Simbel w pobliżu Nilu. Abu Simbel jest ruiną z okresu tak zwanego „Nowego Państwa” w Egipcie i została odkryta na początku XIX wieku. W latach 60-tych była zagrożona zniszczeniem w wyniku budowy wielkiej tamy. UNESCO zarządziło przeniesienie świątyni w inne miejsce, co było też powodem do stworzenia Listy Światowego Dziedzictwa. Wybierz nazwę wspomnianej tamy, której budowa zakończyła się w 1970 roku.

1) Wysoka Tama Asuańska
2) Zapora Trzech Przełomów
3) Zapora Akosombo
4) Itaipu

10. Idąc wzdłuż Nilu, grupa przeszła przez Luksor i dotarła do Kairu, gdzie w końcu doszło do walki z ich arcywrogiem Dio. Po 50 dniach podróży, jak dużo państw odwiedzili, wliczając w to Japonię i Egipt? Wybierz najlepszą odpowiedź. Nie wliczaj państw, których przemierzyli tylko i wyłącznie terytoria wodne.

1) 5
2) 10
3) 15
4) 20

Reakcje były mieszanie. Dla wielu było to ciekawe i przyjemne nawiązanie, inni uważali, że użycie nawiązań do mangi było nieuczciwe, zwłaszcza, jeśli ktoś ją wcześniej czytał. Chociaż znaleźli się i tacy, którzy narzekali, że jednak te pytania nie mają nic z JoJo wspólnego.


Pilarious

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.