[Japonia] 72 rocznica kapitulacji w Drugiej Wojnie Światowej

Wtorek 15 sierpnia, Japonia uczciła 72 rocznicę swojej kapitulacji w Drugiej Wojnie Światowej.
Wraz z parą cesarską i premierem w japońskiej hali widowiskowej Nippon Budōkan zgromadziło się ponad 5,000 krewnych ofiar wojennych, aby wspólnie uczcić pamięć tych, co zginęli.

W swoim przemówieniu premier Shinzo Abe nawoływał aby „pokornie” stawić czoła historii pracując w kierunku pokoju i dobrobytu.
Z kolei Cesarz Akihito zwracając się do ludzi wyraził głęboką nadzieję że „mając na uwadze wyrzuty sumienia z przeszłości” „spustoszenie wojenne nigdy nie zostanie powtórzone”.

Cała uroczystość wpisuje się w kontekst nowych zagrożeń militarnych, szczególnie ze strony Korei Północnej. Abe podkreśla chęć zmiany konstytucyjne na polu wojskowości.
Przykładem takich zmian jest nowe prawo odnośnie bezpieczeństwa, działające od 2016 roku. Pozwala ono japońskim oddziałom działać poza granicami państwa nawet jeśli Japonia nie została formalnie zaatakowana, co było im zabronione od czasu zakończenia II WŚ.

Uczestnicy ceremonii od północy uczcili momentem milczenia pamięć 2.3 milionów żołnierzy i 800,000 cywilów, którzy zginęli w czasie wojny.


Wilku

Tagi:  

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.