[Chiny] Chińczycy „przegrali” chińsko-japońską potyczkę

Na wodach pomiędzy Okinawą a Tajwanem doszło do krótkiego starcia pomiędzy japońską strażą wybrzeża i chińskimi rybakami. Kapitan kutra został aresztowany za nielegalny połów korali i naruszenie japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej. Uprzednio starał się jednak uciekać i bronić przed abordażem, co się nie udało.

Miyako jest oddalona o około 200 km od archipelagu Senkaku (w Chinach Diaoyu). Ten leżący na Morzu Wschodniochińskim archipelag jest przedmiotem sporu między Japonią a Chinami.

Tlący się od dawna spór zaostrzył się w ostatnich miesiącach po wykupieniu od prywatnego właściciela we wrześniu 2012 roku przez rząd w Tokio trzech niezamieszkanych wysp tego archipelagu. Władze zdecydowały się na zakup, bowiem wyspy leżą w pobliżu bogatych łowisk oraz prawdopodobnie dużych podmorskich złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.