[Azja] Cesarz Japonii z wizytą na Filipinach

Rozpoczęta we wtorek, 26 stycznia, czterodniowa wizyta cesarza Akihito na Filipinach ma związek z obchodami 60-tej rocznicy rozpoczęcia pokojowych kontaktów dyplomatycznych pomiędzy tymi dwoma państwami, ale też i upamiętnienie ofiar Drugiej Wojny Światowej. W krótkim przemówieniu przed odlotem z Tokio władca powiedział:

“Wielu Filipińczyków, Amerykanów i Japończyków straciło swoje życie na Filipinach w czasie wojny. Zwłaszcza w trakcie bitwy w Manila, gdzie ogromna liczba niewinnych cywilów było ofiarami. Musimy o tym pamiętać przez cały czas.”

Wizyta 82-letniego Akihito jest czysto symboliczna.

Pomimo tego gestu, Hilaria Bustamante, jedna z tak zwanych “comfort women”, czyli kobiet masowo zmuszanych do aktów seksualnych w czasie wojny, wystosowała publiczne żądanie zadośćuczynienia i sprawiedliwości.

W czasie Drugiej Wojny Światowej armia japońska porywała młode kobiety i zmuszała je do aktów seksualnych ze swoimi żołnierzami. Około 200 000 kobiet z całej Azji, głównie z Korei, Chin i Filipin było wielokrotnie gwałconych każdego dnia.

Ta duża skaza w wojennej historii Japonii była ostatnio też celem odwiedzin Shinzo Abe w Korei Południowej, w wyniku których koreańskie ofiary procederu otrzymają łącznie prawie 9 milionów dolarów rekompensaty.


Videl

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.