[Japonia] Możliwe zmiany w prawie autorskim pod wpływem Partnerstwa Transpacyficznego

Japonia zgodziła się w październiku na uczestnictwo w Partnerstwie Transpacyficznym(TPP). Jednym z wielu jego ustaleń jest obowiązek ochrony praw intelektualnych. Na ich mocy, służby będą mogli ścigać przestępców bez złożenia zawiadomienia przez właściciela naruszanych praw, pod warunkiem, że przestępstwo ma skalę komercyjną i wywołuje duży wpływ na dochody płynące z tych praw. W Japonii dotychczas potrzebne było złożenie zawiadomienia.

Rząd japoński zwołał konferencję w maju. Skupił się na wpływie TPP na wydarzenia takie jak Comiket, gdzie fani i twórcy sprzedają doujinshi(manga wydawana samodzielnie, niektóre są oparte na innych dziełach). Comiket jest obecnie w szarej strefie, gdyż doujinshi jest w gruncie rzeczy niezgodne z prawem, ale wielu twórców po cichu na to przyzwala. Tegoroczny, letni Comiket zgromadził w sierpniu 550 tysięcy uczestników.

Organizacje broniące praw intelektualnych wspierają TPP. Jednak postulują określenie znaczenia skali komercyjnej i jak duży to naruszenie musi wywoływać wpływ, by zakwalifikować to jako przestępstwo. Rząd zapowiedział, że jeśli zostaną wprowadzone zmiany w prawie, to nie będą one poważnie wpływać na hobby obywateli.


Sora

Komentarze z Facebooka

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Uzupełnij Captchę: Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Używamy wtyczki Akismet by walczyć ze spamem. Wysyłając komentarz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych. Dowiedz się więcej.